.NET Multi-platform App UI

Merhabalar,

.NET 6 Preview 3 ile beraber .NET MAUI harika haberlerle preview olarak kullanıma sunuldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında yayınlanan Introducing yazısına linkten ulaşabilirsiniz. Bu duyuruyla beraber 2011 yılında hayatimiza giren ve 2013 yılıyla beraber cross-platform deneyimini güzel bir şekilde bizlere yaşatan Xamarin‘i saygıyla selamlıyoruz..

-.NET MAUI; Olmasaydı olmazdık.. (Mono)

Bu duyuruyla beraber herkesin “aklımda deli sorular” dediğinin farkındayım. Bu soruları kendimize sorup, ufak araştırmalarla cevaplarını bulmaya çalışalım.

Temel sorularla başlayalım..

Nedir bu .NET MAUI?

İlk bakıldığında Xamarin.Forms’dan çok farklı görünmeyen fakat ciddi seviyede farklı bir dünya olan, kendisini “Evolution of Xamarin” tanımlayan Microsoft’un yeni cross-platform ürünüdür.

Cross-platform tarafını biraz açmak lazım. Çünkü Xamarin.Forms’un sunduğu Android, iOS, Windows’un yanına macOS ve Blazor da eklendi ve Windows WinUI3 sunulmaya başlandı.

MAUI ile Xamarin arasındaki farklar nelerdir?

Aslında tanımında da yaptığımız gibi ilk bakışta fark görünmüyor olsa da büyük farklar var. Bunların başında “Single Project Developer Experience” olarak adlandırılan ve Xamarin.Forms proje yapısından tamamen uzak bir proje yapısı bizi karşılıyor.

Yani… Solution içerisindeki Android, iOS, Windows gibi ayrı proje yapılarını, tek bir proje içerisinde ayrı ve yönetilebilir klasörler olarak göreceğiz. Ve tabi bu durum bazı yapılarda değişiklik/güzellik getirdi.

  • Kullanım/yönetim kolaylığı
  • Set as Startup Project yerine direkt cihaz secerek ilerlemek
  • Resources, images gibi klasörlerin kullanım

Bunun yanında “Modern App Patterns” dediğimiz konularda da MVU yaklaşımını görüyoruz.


Xamarin.Forms projemi .NET MAUI’a taşımak/güncellemek

Bunun için çalışmalar devam etmekle beraber sorunsuz bir geçiş olması için önümüzdeki günlerde detaylı açıklamalar olacak.

Peki Xamarin ve Xamarin.Forms’a ne olacak? 🙁

Öncelikle Xamarin.iOS ve Xamarin.Android .NET 6 içerisinde .NET for iOS ve .NET for Android olarak .NET 6 içerisinde olacak. .NET 6 ile beraber Xamarin SDK’leri bir yıl boyunca desteklenmeye devam edecek ve son aşamada MAUI ile kucaklaşacağız 🙂

.NET MAUI roadmap’i linkten takip edebilirsiniz ve github üzerinden inceleyebilirsiniz.

Yiğit

Xamarin Developer, Consultant & Architect. Community Leader and Director of Xamarin Türkiye

Post A Reply