.NET MAUI Community Toolkit Güncellemeleri/Yenilikleri

Merhabalar,

Community Toolkit, .NET MAUI uygulamalarımızı geliştiriken bizlere kolaylık sağlayacak yeni özelliklerle güncelleniyor. Bu güncellemeler tabii ki sadece yeni özellikle olarak değil, performans ve optimizasyon içeren güncellemeler de oluyor. Bizler için önemli olan sürekli yaşayan ve güncellenen yardımcı bir araç 🙂 Zamanla çok daha fazlasının geleceğini buradan anlıyoruz.

ExpanderView

Yeni gelen UI kontrollerinden biri ExpanderView. Xamarin.Forms zamanında bu kontrolün özelliğine kavuşmak için ya 3th party bir nuget paket kullanıyorduk yada Shared katmanda farklı kontrollerin visible özelliğini değiştirerek bu özelliği yaratmaya çalışıyorduk. Tabi Shared katmanda bunu yapmaya çalışmak gereksiz kontrol kullanımını, haliyle render performansını etkiliyordu.

Community Toolkit içerisindeki ExpanderView ile Shared katmandaki gereksiz kaynak kullanımından ve 3th party paketlerden kurtulmuş oluyoruz.

DockLayout

Dacklayout, ekranı belirli alanlara bölmek için kullanışlı bir kontrol.

<toolkit:DockLayout>
    <Button toolkit:DockLayout.DockPosition="Top" Text="Top" HeightRequest="50" />
    <Button toolkit:DockLayout.DockPosition="Bottom" Text="Bottom" HeightRequest="70" />
    <Button toolkit:DockLayout.DockPosition="Left" Text="Left" WidthRequest="80" />
    <Button toolkit:DockLayout.DockPosition="Right" Text="Right" WidthRequest="90" />
    <Button Text="Center" />
</toolkit:DockLayout>

Xamarin.Forms zamanında bunu Grid kontrolü ile yapıyorduk faka Docklayout tamamen bu iş için.

StateContainer

.NET MAUI üzerinde geliştirdiğimiz sayfalarımızda UI katmanında dinamik bir şekilde işlem yapmamıza veya işlediğimiz verilen sonuçlarını dinamik bir şekilde işlemek için yardımcı bir özellik.

Tizen

Başta Samsung TV ve Tizen kullanan tüm cihazlarda .NET MAUI ile geliştirdiğimiz uygulamalarımızı çalıştırabiliyoruz. Community Toolkit araçları da artık Tizen destekli bir şekilde çalışabilecek.

Yiğit

Xamarin Developer, Consultant & Architect. Community Leader and Director of Xamarin Türkiye

Post A Reply