Xamarin.Forms DisplayActionSheet Kullanımı

Merhaba,

Bu makalemizde çok kullanışlı fakat az bilinen bir özelliği inceleyeceğiz.

DisplayActionSheet Nedir?

Öncelikle geriye Task<string> döndüren awaitable bir metot olduğunu söylememde yarar var.  Bulunduğunuz ekranda popup şeklinde seçenekler çıkartmaya yarayan bir metotdur. Genelde menü options olarak kullanılır. Ekran üzerinde kullanıcıdan seçenekler arasından bir cevap seçmesini istiyorsanız ve işlem akışınız bu cevaba göre değişecekse size çok basit ve kullanışlı bir çözüm sunuyor. Aslında dropdown çalışma mantığına benziyor.

Çok basit bir ekran tasarımı ve kodlama ile hemen örneğimizi canlandıralım.

displayactionsheet

DisplayActionSheet metodunu incelediğimizde, bizden 4 adet parametre istediğini göreceğiz.

  1. Title : Sorumuzun başlığı
  2. Cancel : Button
  3. Destruction : Button
  4. string[] Buttons : Seçeneklerimiz

Async await ikilisi ile kullanacağız. Kullanıcıya colors string dizimdeki seçenekleri göster, cevap verene kadar bekle, gelecen cevaba göre işlem yap demiş oluyoruz.

select-color selected-color

Tabloyu ve yapıyı tamamen kendisi her platform'a göre native olarak oluşturuyor. Bu yüzden çok masrafsız bir select menü olarak adlandırabiliriz.

Ok ve Cancel buttonlarına bastığınızda ise geriye "Ok" ve "Cancel" string olarak döndürdüğünü göreceksiniz. (Yani istediğiniz button isimlendirmesini yapıp o şekilde handle edebilirsiniz.)

DisplayAlert ile karıştırılmaması gerekir. Çünkü DisplayAlert popup olarak mesaj çıkartıp sadece true false değer döndürürken, DisplayActionSheet size bir seçenek listesinden seçilen değeri veya seçilen button'ı döndürmektedir.

Umarım ilerleyen dönemlerde DisplayActionSheet içerisine ContentPage alan hale gelir 🙂 Bu sayede çok daha kullanışlı bir metot olur.

Görüşmek üzere

github üzerinden kaynak kodları inceleyebilirsiniz.

Yiğit

Xamarin Developer, Consultant & Architect. Community Leader and Director of Xamarin Türkiye

Post A Reply