Xamarin.Forms 3.0 ile Gelen Yenilikler

Merhabalar,

Uzun süredir beklediğimiz XF 3.0 sonunda geldi. Etkinliklerde çoğu kişiden “Xamarin iyi güzel ama CSS desteklese süper olur!” gibi (benim için çok anlamlı olmayan) haykırışlar duyuyordum.

Ey dostlar sizlere gün doğdu!

Açıkça söylemek gerekirse, Xamarin’in css desteklemesi bende bir “WOW” etkisi yaratmadı 🙂 XAML gibi güçlü bir kankam varken kim arar css’i (Tabi herkes benim gibi düşünmeyebilir.)

XF 3.0 ile gelen ve beni benden alan daha güzel yenilikler var. Mesela Hyper-V artık Android emulatorleri destekliyor! Bundan daha güzel bir haber olabilir mi?

Xamarin ve Windows Hyper-V ekibinin beraber çalışmasıyla harika bir sonuç çıkmış diyebilirim. (Detaylar linkte)

Bunun yanında Visual State Manager konusunu atlayamayız. Oldschool WPF geliştiricilerden genelde WPF XAML vs Xamarin XAML tartışmalarını duyuyordum. Artık bu konu da çözüldüğüne göre bu tartışmayı şimdilik durdurabiliriz. Sonuç olarak; Dikey ve yatay çalışmalardaki tasarım kaygılarına son!

Visual State Manager öğrnmek için; https://docs.microsoft.com/en-gb/xamarin/xamarin-forms/user-interface/visual-state-manager

Flexlayout konusunu da konuşmak gerek. Cihaz çözünürlüklerinin farklı olmasından dolyı, UI tarafındaki tasarım sıkıntılarına çözüm olabilmesi için getirildi. Bence gerçekten gerekli bir sorun için önemli bir adım atıldı.

Flexlayout kullanımını öğrenmek için; https://docs.microsoft.com/en-gb/xamarin/xamarin-forms/user-interface/layouts/flex-layout

Ek olarak RTL desteği geldi. Bence bu konu gerçekten önemli ve XF tarafında büyük bir eksiklikti.

RTL desteğini öğrenmek için; https://docs.microsoft.com/en-us/xamarin/xamarin-forms/app-fundamentals/localization/right-to-left

Daha fazla detay için XF 3.0 release not kısmına linkten ulaşabilirsiniz.

Son olarak merak edenler için, build 2018 ve XF 3.0 yeniliklerini okumakta fayda var.

Bu yazıda kullanılan resimler Xamarin resmi blog sitesinden alınmıştır.

Yiğit

Xamarin Developer, Consultant & Architect. Community Leader and Director of Xamarin Türkiye

Post A Reply