Bu etkinliğin videosu neden yok?

Selamlar,

Yaklaşık 3 yıldır gönüllü olarak bildiğim ve anladığım yazılım teknolojilerinde, etkinlik düzenlemeye, eğitim videoları çekmeye ve blog yazıları yazmaya çalışıyorum ve bunları da insanlarla paylaşmaktan inanılmaz keyif alıyorum.

3 temel konuya değinmek istiyorum.

Blog Yazıları

Son dönemlerde sadece İngilizce blog yazıları yazmaya karar verdiğim, %80’i Xamarin özelinde olan site. (şu an bulunduğunuz yer.)

Eğitim Videoları

YouTube üzerindeki, yoğun olarak yine Xamarin özelindeki eğitim kanalı.

Şimdi bu tanımları yaptıktan sonra, bu video ve blog yazılarına istenildiği zaman ulaşılabiliyor. Çünkü internet ortamında. Yani sadece internetinizin olması yeterli.

Gelelim esas konumuz olan “BU ETKİNLİĞİN VİDEOSU NEDEN YOK” sorusuna. Aslında çok düşünmeden cevaplayabiliriz. ÇÜNKÜ EKİPMAN YOK! evet bu kadar basit!

Bunun detayına döneceğiz.

Şimdi bir etkinlik, meetup vs gibi durumlar veya adına her ne diyorsak bu şeyler nasıl yapılıyor başından sonuna bir anlatmak isterim. Bir etkinlik yapmak için mekan, yiyecek-içeçek gibi durumların(sponsorların) ayarlanması gerekiyor. Bildiğiniz üzere veya bilmeyen arkadaşlarımız varsa 2017 yılından beri Microsoft’un MVP ünvanına sahibim. (MVP nedir?) Bu sebeple; Bir etkinlik yapacağımızda ilk iletişim kurduğum kişiler de Microsoft bünyesindeki bu iş ile ilgilenen veya konuşabileceğimiz kişilere ulaşmak oluyor. Sağolsun Microsoft Türkiye’de her zaman her etkinliğimizde bizlere destek oluyor ve sizlerle buluşmamızı sağlıyor. (Bu tarz etkinliklere offline activity diyoruz.) Etkinliklerimizde, etkinlik yaptığımız salonun tüm imkanlarından faydalanabiliyoruz ama ne yazık ki salonlarda etkinliği kayıt altına alabileceğimiz cihazlar yok. (Bu cihazların Microsoft binasındaki toplantı salonlarında olmaması da çok normal).

Bazı katıldığım organizasyonlarda bu imkanlar oluyor ve organizasyon yöneticileri oturum kayıtlarını zaten daha sonra yayınlıyor. Fakat “meetup” dediğimiz topluluk etkinliklerinde böyle bir imkanımız maalesef yok. Bende çok isterim boş zamanınızda oturup bu etkinliklerden offline olarak faydalanmanızı ama yok işte yok! God damn it!

Peki bunun için ne yapabiliriz?

Bence sormamız gereken soru da bu! Aşağıya seçenekleri sıralayalım.

  1. Gayet amatör bir şekilde “iPhone 7 ile çekildi” diyebiliriz. (inanılmaz kalitesiz olacaktır.)
  2. Katılımcılar da bunu yapabilir. (Hadi yaptık o kişiden o devasa boyuttaki dosyayı ne ara, nasıl alacağız? Bu ayrı bir sorunu türetiyor.)
  3. Katılımcılar arasında böyle cihazları olan varsa getirebilir. (Süper olur! Fakat o kişi her etkinliğe gelebilecek mi? 2. seçeneğin devamı yine aynı şekilde..)
  4. Etkinliklerde bu iş için sponsor bulunabilir. (Varsa bildiğiniz iletişime geçebiliriz, ve evet bu işi çözer.)
  5. Satın alabiliriz. (nihahahahaha!!! ciddi pahalı cihazlar 🙁 )

Daha fazla sıralayabilirdim fakat abartmanın anlamı yok diye düşünüyorum ve en mantıklı çözümleri yazmaya çalıştım.

Bunun yanında, kayıt cihazları sağlandığında da bazı çözülmesi gereken sorunlar ortaya çıkıyor.

  1. Kayıt yapacak kişi. (Var mı gönüllü? öğrenci vs 🙂 )
  2. Kayıtların düzenlenmesi. (Video edit. Var mı gönüllü? öğrenci vs 🙂 )
  3. Bunlar için bana dm‘den yürüyebilirsiniz. Eğer isterseniz e-mail de atabilirsiniz 🙂

Yani arkadaşlar işin özeti olay sadece video kaydı almakla da bitmiyor..

Bu yazıyı son zamanlarda sosyal medyadan ve e-mail üzerinden aldığım sitem dolu mesajlardan dolayı yazıyorum. Bu yazı kişi veya kişilere bir sitem değil, durumun özetini ve gerçekçiliğini anlatmak ve paylaşmak için yazılmıştır. Aman kırılmaca darılmaca olmasın. Çünkü tüm samimiyetimle yazdığımdan emin olabilirsiniz 🙂

Öneriniz veya benim de bir çözüm seçeneğim var diyorsanız yorum yazabilirsiniz.

Yiğit

Xamarin Developer, Consultant & Architect. Community Leader and Director of Xamarin Türkiye

Post A Reply