Microsoft Connect(); 2016 Xamarin Duyuruları

Merhaba,

Connect etkinliğini kaçıranlar tüm etkinliklerin video kayıtlarına channel9 üzerinden ulaşabilirler.

Benim değineceğim konular ise, sizlerin de tahmin edeceği gibi sadece Xamarin özelindeki duyurular.

Mac için Visual Studio (Visual Studio for Mac)

Visual Studio for Mac, macOS tabanlı bir IDE. İlk duyduğumda hiç şaşırmadım ve açıkçası Microsoft’tan beklenen hareket geldi diyebiliriz.

Visual Studio for Mac, C# ve F# ile native Android ve iOS uygulamalar oluşturmayı sağlarken bunun yanında ASP.NET Core desteği de sağlıyor.

Kabul etmeliyiz ki Xamarin Studio kötü bir IDE değil, fakat bir Visual Studio da değil. Mac cihazını benim gibi sadece iOS simulator, build ve deployment için kullanan geliştiriciler için yılın haberi niteliğinde bir yenilik diyebiliriz.

Gelecek sürümlerde daha fazla programlama dili için geliştirme ve destek sağlanacağı belirtiliyor. (CSS, HTML, ASP.NET Razor, JSON and JavaScript). Ayrıca Xamarin Studio ve Visual Studio for Mac aynı makine üzerinde birlikte çalışabilecek.

Daha fazla bilgi için VS for MAC ve indirmek için linki kullanabilirsiniz.

Visual Studio Mobile Center

Kısacası mobil bulut servisi. Xamarin geliştiriciler artık geliştirdikleri uygulamaları tek bir entegre konsoldan test edip, dağıtımlarını sağlayabilecekler.

devopstools

Visual Studio Mobile Center’da aşağıdaki hizmetler var;

 1. Build: Sürekli entegrasyon ve sürüm
 2. Test: Gerçek cihazlarda otomatikleştirilmiş test.
 3. Crash Reporting: Gerçek zamanlı hata analizi.
 4. Distribution: Kurumsal kullanıcılara veya test gruplarına uygulamayı dağıtmak.
 5. Analytics: İş/Kullanım metrikleri.
 6. Authentication: Yaygın kimlik doğrulama sistemleri ile kolay entegrasyon.
 7. EasyTables: 15 dakikadan daha kısa sürede basit bulut tabanlı depolama alanı oluşturma.

Objective-C, Swift, Java, Xamarin, ve React Native ile oluşturulan Android ve iOS uygulamalarıyla çalışıyor. Gelecek versiyonlarda UWP ve Cordova uygulamaları için daha fazla hizmet ve destek sağlanacağı belirtiliyor. Detaylar için visual studio mobile center

Yeni Xamarin GA özellikleri;

 • The Remote iOS Simulator: Visual Studio Enterprise aboneleri için uzaktan iOS simulatörü hizmeti sağlanıyor. Bu sayede Mac üzerinde çalışan uygulama için IDE’ yi terk etmek zorunda kalmadan simulatör açılıyor. (Artık Enterprise hariç iOS simulator kullanamıyoruz..)
 • Xamarin Profile: Visual Studio Enterprise aboneleri için sunulan bu hizmetle, hafızanın fazla kullanıldığı yerlerin (memory leaks) bulunması sağlanıyor, performans tıkanıkları çözülüyor ve uygulamayı yayınlamadan önce düzeltmeler sağlıyor. (Favorim)
 • Xamarin Inspector: Visual Studio Enterprise abonelerinin uygulamalarına ekleme yapmalarını, ve değişiklikleri tanımlamalarını ve modellemelerini sağlayan etkileşimli bir araç. Kullanıcılar kullanıcı arayüzünü(UI) ve uygulamanın durumunu keşfedebilir, durumunu değiştirebilir veya yerinde yeni API’ler deneyebilir.
 • Xamarin Workbooks: Android, iOS, Mac, WPF, veya Console için zengin bir kaynağa sahip. Öğrenmek, alıştırma ve C# ile geliştirme yapmak için iyi bir kaynak.

Xamarin Test Cloud Appium Desteği

Xamarin Test Cloud’da Appium framework’ü ile Java desteği geldi. Java geliştiricileri, gerçek cihaz testinin üretkenliğini ve kalitesini elde etmek için 400’den fazla konfigürasyonda gerçek, otomatik mobil cihaz testinden yararlanabilir.

 

İbrahim Kıvanç’ın Connect(); 2016 incelemesi http://blog.microsoft.com.tr/?p=48661


Bu yeniliklerin Xamarin için sadece başlangıç olduğunu düşünüyorum ve 2 sene sonra Xamarin’i hayal bile edemiyorum ya siz?

Yiğit

Xamarin Developer, Consultant & Architect. Community Leader and Director of Xamarin Türkiye

Post A Reply