Katılmıyorum!

Merhabalar,

Bu yazıya başlamadan önce alabileceğim tepkileri düşündüm fakat çok önemsemediğim için yayınlamaya karar verdim 🙂 Yazıyı çok kısa tutmayı amaçladığım için hızlı bir şekilde örneklerle ilerleyeceğim, fakat önce sorunu sizelere anlatmaya çalışacağım.

Giriş-Sorun

Etkinliklerimizi insanlara duyurmak ve katılımlarını sağlamak için bir site kullanıyoruz. Hepinizin tahmin ettiği gibi bu site meetup.com (Yakında değişecek). Düzenlemiş olduğumuz bu etkinliklere insanlar geliyorum veya gelemiyorum olarak kendilerini kayıt ediyorlar. İşte burada sorunlarımız başlıyor ve artık katlanamayacağım noktaya doğru ilerliyor 🙂

Son düzenlediğim 5 etkinlikteki katılımcıları izledim ve rahat 30 arkadaş sürekli her etkinliğe katılıyorum diyor fakat katılmıyor. Bunu bir meselek haline mi getirmiş yoksa inadına mı yapıyor bilmiyorum ve açıkçası bilmekte istemiyorum. Eğer o arkadaşlardan biri bu yazıyı okuyorsa; Adının orada yazmasını gerçekten kimse önemsemiyor dostum!

Buraya kadar sorunun 1. kısmını aktardım 2. kısmı ise; Geliyorum diye kayıt oldun sonradan işin çıktı ve kesinle etkinliğe katılamayacağını biliyorsun, gelemiyorum diye değiştirsene durumunu! Kullandığımız sitede bu özellik var! Kullansana güzel kardeşim. En ufak etkinliği düzenlemek en az 3 hafta bu hareket ise 10 saniye yahu! Düşüncesiz kardeşim benim bizi mi trollüyorsun anlamadım. Bu arada etkinliğe bir hafta kala mail atıyorum. Eğer katılamayacaksanız, durumunuzu gelemiyorum olarak değiştirin diye 🙂

Gelişme

Bunda problem ne abi, adam geliyorum demiş gelmemiş ne olacak? Çok şey oluyor kardeşim.

 • Katılımcı sayısına göre salon ayarlanıyor.
 • Katılımcı sayısına göre içecek/yiyecek ayarlanıyor.
 • Katılımcı sayısına göre sponsorlar ile görüşülüyor.
 • Katılımcı sayısına göre “konuşmacı heyecanı” dediğimiz olay oluyor.

Çok daha fazlası yazılabilir ama bu 4 madde yeterli olacaktır. Yani kimse senin kişisel tatminin için burada bir iş yapmıyor ve minimum 3 hafta uğraşılan bir etkinliğe bu kadar saygısızca davranmanı ben artık kaldıramıyorum. Bu konuyu diğer topluluk liderleri ile konuştuğumda bana “Abi yapacak bir şey yok! 1/3 düşünerek ilerleyeceksin” diyorlar. Aslında uzunca bir süre böyle ilerledim fakat çözümün bu olduğunu düşünmüyorum. Düzenlediğim etkinliklerde sürekli katılımcılardan konuşmacı çıkartmaya çalışıyorum. İnsanlara uzmanı oldukları veya tecrübe ettikleri bir konuyu paylaşmanın ne kadar keyifli bir his olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama yıl olmuş 2019 daha katılımcı olarak saygı gösteremiyoruz.

Bu durumun yurt dışında nasıl olduğunu araştırıyorum, bittiğinde bu yazının devamı olarak paylaşacağım.

Sonuç-Çözüm

Yanlış anlaşılacak bir durumun olmadığını düşünüyorum, sonuçta kişisel bir tepki! Topluluk katılımcılarını zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok, haddim değil zaten ve katılımcıları düzeltmeye çalıştığım da yok. Kendi açımdan aldığım çözüm ise çok kısa ve net sevgili dostlar. Durumunu katılıyorum yapıp gelmiyorsan seni banliyorum.

Bu yazı bir şeyleri değiştirmek için değil, alacağım aksiyonu bildirmek içindi.

Sevgiler!

Yiğit

Xamarin Developer, Consultant & Architect. Community Leader and Director of Xamarin Türkiye

8 Comments

You can post comments in this post.


 • hocam aklıma email doğrulaması tarzı bir sistem geldi. her etkinlik için böyle bir doğrulama gerekse belki de ciddi olmayan kişiler en baştan engellenebilir.

  metin emre 4 sene ago Reply


  • Millet e-mail acip yine troller.

   Yiğit 4 sene ago Reply


 • Hocam çok haklısınız belki de şöyle bir şey yapılabilir, etkinliğe katılımın başında belli bir ücret alınır etkinliğe katılanlara ücret geri ödenir. Katılacağını söyleyip katılmayanların ödedikleri ücret ise gelecekteki etkinlikler için kullanılabilir. 🙂

  Fehmi AKSAKAL 4 sene ago Reply


  • Bu aklimizda var fakat maalesef destekleyen platform yok.

   Yiğit 4 sene ago Reply


 • Anlattıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.Düzenlediğiniz her etkinlik birbirinden değerli konuşmacılarla, istekli katılımcılarla, güncel ve harika konularla, samimi bir ortamda gerçekleşiyor.Makalelerinizi okuyan, videolarınızı, eğitimlerinizi takip eden genç bir yazılım geliştirici olarak sizleri orada görmek bana çok heyecan veriyor.
  Alacağınız tepkiler, bu camiaya verdiklerinizin yanında inananın hiçbir şey

  Hamit 4 sene ago Reply


  • Tesekkurler.

   Yiğit 4 sene ago Reply


 • Emeğinize yazık ediliyor. Umarım dikkat ederiz.

  Murat Şeşen 4 sene ago Reply


 • Hocam Selam;
  Bu 1/3 e göre hesaplama meselesi; mesela .Net Conf 20019 a kaydolmadan gelsek kapıda giriş yapabiliriz anlamına da gelsin mi ?
  Teşekkürler.

  Ahmet 4 sene ago Reply


Post A Reply